Podstawy do rozwiązania umowy o badanie sprawozdania finansowego
Spółka wybrała firmę audytorską do badania sprawozdania finansowego. Zarząd spółki nie zgadza się z opinią biegłego rewidenta w zakresie zastrzeżeń odnośnie do stosowanych zasad rachunkowości. Czy w związku z zaistniałą sytuacją zarząd może rozwiązać umowę? – pyta czytelnik. Tomasz Krauze konsultant, Audyt i usługi doradcze, UHY ECA
Artykuł 64 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wskazuje jakie jednostki są zobowiązane do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego. Zgodnie z powyższym artykułem obowiązek badania spoczywa na jednostkach, które sporządzają:
1) roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grup kapitałowych;
2) roczne sprawozdanie finansowe – kontynuujących działalność:
a) banków, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji;
b) jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych, a więc między innymi wszystkich podmiotów, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do publicznego obrotu na rynkach giełdowych, fundusze inwestycyjne;
c) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
d) pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za które sporządzono sprawozdania finansowe spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
– średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
– suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
– przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta